Prof. dr hab.

Andrzej Szyszko-Bohusz


Logowanie

Zarejestruj się
Zmień hasło
APEL DO SZACHISTÓW GLOBU O ETYCZNE I SPOŁECZNE
DOWARTOŚCIOWANIE KRÓLEWSKIEJ GRY



          Mój apel do wielkiej szachowej rodziny spowodowany jest troską o przyszłość współczesnej cywilizacji pogrążonej w głębokim kryzysie społeczno-moralnym wiodącym do upadku, autodestrukcji. Pomimo dynamicznego rozwoju nauki, techniki, komunikacji, wzrostu luksusu i bogactwa określonych ugrupowań społecznych, przeważający odsetek populacji Globu cierpi głód, nędzę, szerzą się epidemie, wojny i konflikty zbrojne, ewidentne dysproporcje w dostępie do zdobyczy nauki, sztuki, kultury. Żądza dóbr materialnych, władzy, poklasku i tytułów oraz nierzadko zdegenerowanych uciech zmysłowych doprowadziła do całkowitej negacji lub marginalizacji wypracowanych przez ludzkość wartości duchowych, społeczno-moralnych, humanitarnych, jak cześć dla Boga - Stwórcy Wszechświata oraz niezbywalnych praw ludzkich - prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, prawa do wolności, prawa do pracy, prawa do wszechstronnego rozwoju osobowości. Na realizację tych podstawowych praw i wartości nierzadko brak funduszy, ale olbrzymie środki są przeznaczane na doskonalenie broni zagłady, głowice atomowe etc.

          Czy istnieje relacja przedstawionej zarysowo sytuacji z istotą Królewskiej Gry Szachowej w aspekcie etycznym, społecznym, pedagogicznym?

          Otóż ta Królewska Gra nie ogranicza się jedynie do rozrywki, chwilowego odprężenia, miłego spędzenia czasu, również do osiągnięcia sukcesów sportowych, tytułów mistrzowskich, względnie wartości materialnych. Wielkie znaczenie szachów wiąże się z ich wielopłaszczyznową różnorodnością w aspekcie nauki, etyki, sztuki, wartości społecznych, kulturowych, pedagogicznych. Szachy umożliwiają rozwój kreatywnej, odkrywczej refleksji, wzmacniają wolę, energię do przezwyciężenia trudności i wyzwań, kształcą wrażliwość na piękno, cierpliwość i wytrwałość w dążeniu do celu, co zaś szczególnie istotne rozwijają kulturę ogólną w kontaktach społecznych, grupowych, indywidualnych.

          W związku z powyższym wyrażam przekonanie, że w obecnej dobie totalnego zagrożenia ludzkości światową wojną termonuklearną - właściwa, szlachetna i humanitarna postawa wielkiej rzeszy miłośników szachów na całym świecie może stanowić nie małą przeciwwagę eskalacji obłudy, agresji, przemocy, zła.

          W procesie organizacji tysięcy różnego rodzaju spotkań, turniejów, szkół oraz ośrodków szkoleniowych adeptów Królewskiej Gry należy położyć zdecydowany akcent na wypracowanie wysokiego poziomu ich postawy społeczno-moralnej, nie tylko gry fair play, ale przede wszystkim na pogłębione zrozumienie wartości etycznych i społecznych, znaczenia szlachetnej rywalizacji jako modelu do naśladowania przez sportowców różnych dyscyplin, jak również przez każdego mieszkańca Ziemi. Dotyczy to zwłaszcza decydentów, bogaczy i polityków, jakże często bezdusznych, zadufanych w sobie, zachłannych, pozbawionych miłości i szacunku dla człowieka i jego praw.

          Podjęcie tego wychowawczego trudu, zwłaszcza w odniesieniu do „szachowej młodzieży” nie jest utopią, ale działaniem słusznym, racjonalnym i nie cierpiącym zwłoki. Prowadzi do sprawy najdonioślejszej: odrodzenia moralnego, społecznego, duchowego.

          Apel mój stanowi AKT WDZIĘCZNOŚCI do Boga, za lata kontaktu ze wspaniałą przygodą intelektualną, emocjonalną, duchową osiąganą w grze szachowej. Ma ona związek z moją centralną teorią naukową pn. „Teoria Nieśmiertelności Genetycznej. Naukowe uzasadnienie ułudy śmierci”, wykazującą ścisłe oddziaływanie każdej jednostki ludzkiej na całą ludzkość i vice versa. Po raz pierwszy w rozprawie naukowej została zakwestionowana śmierć biologiczna.

          Z serca pozdrawiam, życzę Błogosławieństwa Najwyższego, twórczych osiągnięć, trwałego zdrowia wszystkim moim licznym partnerom i przyjaciołom przy szachownicy.


Prof. dr hab. Andrzej Szyszko-Bohusz         



Napisano 15 września 2015 o 10:03Komentarze: 0

← Poprzedni wpis   Następny wpis →

Dodaj komentarz420